MALINA si v roce 2018 připomněla 30. výročí založení
Přestože vím, že většině dříve narozených spoluobčanů nemusím Malinu a jejich členy představovat, rozhodl jsem se o našem mužském sboru a její krátké historii něco napsat, vzhledem k tomu, že ti mladší ale i ti nově se zde usadivší občané o nás toho zase tolik nevědí (a třeba by chtěli o nás nějaké informace získat), rád jim poskytnu v retrospektivě ty nejzákladnější údaje i aktivity, jenž jsme během těch TŘICETI plodných let vyprodukovali a zažili.
Vznik MPS Malina se datuje k roku 1988, když v pořadu nazvaném Okolo Strážnice poprvé vystoupil MPS z Kozojídek na slávou ověnčených Strážnických slavnostech. Zdařilé vystoupení podnítilo chlapy k dalšímu zpívání. Vrcholem prvního období činnosti MPS byla pak účast při nahrávání gramodesky Návštěva ve státním podniku Železárny Veselí nad Moravou, kde sbor spoluúčinkoval kupř. s HCM Martina Hrbáče a dalšími aktéry. Po krátké odmlce byla činnost Maliny obnovena v roce 1998. Od tohoto roku se sbor pravidelně schází každé úterý. S intenzitou zkoušek i jednotlivých vystoupení neustále roste i umělecká úroveň MPS. Malina každoročně účinkuje na Strážnickém vinobraní, často na Strážnických slavnostech, Ozvěnách Horňácka, zúčastňuje se přehlídek i příležitostného zpívání mužských sborů a sama je i organizuje. Pořádá vánoční vystoupení a koledování, bez sboru se neobejde žádná kulturní a společenská událost v Kozojídkách a sousedních vsích.
Maliňáci z Kozojídek zpívali rovněž přátelům v Olomouci, Blansku, Brně, Bzenci, Praze a celém širokém okolí Slovácka, ba až na mezinárodním folkloristickém festivalu v holandském Odoornu, ale též i prezidentu Miloši Zemanovi, ministryni Karle Šlechtové, premiéru Bohuslavu Sobotkovi, či hejtmanu Michalu Haškovi, Stanislavu Juránkovi, s Malinou si prozpěvoval i zlínský hejtman Jiří Čunek, když se přijel podívat na dům, v němž bydlela jeho babička. Malina rovněž prozpěvovala i hodnotícím komisím, které do naší vesnice, v rámci hodnocení soutěže „Vesnice roku 2016“, zavítaly. Kozojídky v této soutěži získaly titul Vesnice Jihomoravského kraje, a pak následně i bronzovou medaili v celorepublikovém klaní.
Sbor se také podílel na natáčení televizního dokumentu nesoucí název Zvony, jež uváděla ČT v pořadu Náš venkov, Malina vystupovala i v televizi NOE, kupř. v pořadu U nás. V současnosti nás můžete občas slyšet i ve vysílání Českého rozhlasu Brno a to ve folklorním pořadu „Na moravskou notu“.
Přestože sbor při zpívání inklinuje k autentičnosti a dodržuje folklorní tradice, má jako dobrý sbor i své umělecké vedoucí. V počátcích sbor vedl a řídil Josef Pavlica, nyní již dvacet let je sbormistrem Antonín Benedík, jemuž patří poděkování za trpělivost a obětavost. Malina má také pokladníka, manažera, mluvčího, sklepmistra, ba dokonce i prezidenta. Podle toho jak zpěvákům chutná víno, by se měl sbor spíše jmenovat Réva, Hrozen nebo Burčák, nikoliv Malina. To by ale naše něžné polovičky nepřipustily, proto si poetický název i nadále ponecháme, abychom nejen uspokojili je, ale též proto, že ženský sbor z Kozojídek si říká Jahoda a více jak polovičku těchto zpěvaček tvoří dcery či snachy Maliňáků, které zase naopak vyprodukovaly naše vnučky, jež zpívají, hrají a tvoří pod značkou Rózinky z Kozojídek jak folklorní tak folková vystoupení. I s místním sdružením Babinec dobře spolupracujeme, obzvláště, když nám dají ochutnat patenty či báleše, ať v Praze, ve Veselí nebo ve Strážnici.
Repertoár Maliny vytváří písně ze samotných Kozojídek, ale i Hroznolhotska, Strážnicka, Veselska, Horňácka, Podluží i myjavských Kopanic. Sbor se svým zpěvem snaží oslovit všechny věkové kategorie, jak ženy tak muže, zamilované i tápající bytosti. Kupř. písně na jejich CD, jež nese název Tá kozojdská cesta, pějí o lásce, o vojně a verbování, o zbojničení, o práci, též o nešťastné lásce a manželství, prostě o všem, co do svých písní kdysi zakleli naši neznámí předkové.
Za dobu své třicetileté existence Malina spolupracovala při svých vystoupeních s CM Petra Galečky i Jožky Staši a za doprovodu HCM Petra Mičky nazpívala CD Tá kozojdská cesta. V současné době sbor občas doprovází i v Kozojídkách vzniknuvší CM Capella.
Dík patří i ing. Josefu Černému, jehož přičiněním byla pořízena kniha fotografií nazvaná MPS Malina 30 let (1988 – 2018), která v obrazech zachycuje činnost Maliny od jejího vzniku až do dnešní doby. Je opravdu krásná a zajímavá.
Poděkování náleží zejména našim polovičkám, neboť bez jejich láskyplné pomoci a vstřícnosti bychom nebyli schopni naše vystoupení -vybaveni čistým a bělostným krojem - zvládat tak, jak je doposud vždy dobře naladěni a čistě krojově vybaveni produkujeme.